Panująca pandemia koronawirusa Covid-19 nie wpłyneła na rynek pracy - pracodawcy wciąż maja problem ze znalezieniem odpowiedniego, rzetelnego pracownika. Przedsiębiorcy poszukujący pracowników w Olsztynie powinni najpierw zaznajomić się z tamtejszą kondycją rynku pracy. W niniejszym artykule przedstawimy kilka istotnych informacji, a takze udzielimy kilku cennych porad, dzieki którym cały proces prowadzenia rekrutacji stanie sie zdecydowanie łatwiejszy. 

Charakterystyka rynku pracy w Olsztynie 

Olsztyn to stolica województwa warmińsko-mazurskiego - największy ośrodek w regionie, w którym prężnie rozwijają się mikro, małe, średnie i duże firmy. Na Warmii i Mazurach dominuje rolnictwo oraz turystyka. Od lat rozwijają się tutaj rozmaite firmy prowadzące działalność agroturystyczną, rolną czy produkujące żywność ekologiczną. W Olsztynie działa sporo wyspecjalizowanych przedsiębiorstw z branży spożywczej. 

Z racji tego, iż Warmia i Mazury to region, w którym znajduje się mnóstwo rezerwatów przyrody i terenów ochrony, działalność o charakterze przemysłowym jest tutaj znacznie ograniczona. Firmy przemysłowe muszą dostosowywać się do wytycznych w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Duże zakłady pracy znajdują się wyłącznie w dużych ośrodkach, czyli we wspomnianym Olsztynie oraz w mniejszych takich jak Elbląg, Iława oraz Ełk. 

Porady dla pracodawców prowadzących rekrutację 

Pracodawcy prowadzący procesy rekruacyjne powinni pamiętać przede wszystkim o tym, że sama dobra konstrukcja oferty pracy już nie wystarczy, a darmowe ogłoszenia o pracę Olsztyn to podstawa do szukania kandydatów.  Wiele osób poszukujących pracy ma dość wysokie oczekiwania, przez co sprostanie ich wymaganiom nie jest takie łatwe jak mogłoby się wydawać. 

Podstawowa rzecz, o której należy wiedzieć, polega na tym, iż w tej chwili ogłoszenia o pracę Olsztyn można publikować w niezliczonej liczbie mediów. Dawniej bazowano na ogłoszeniach prasowych, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że wiele osób w ogóle nie czyta gazet, przez co taka forma prowadzenia rekrutacji nie jest zbyt efektywna.

Najczęściej aktualne oferty pracy Olsztyn umieszcza się w internecie na wyspecjalizowanych portalach. Ogromnym atutem internetowych portali ogłoszeniowych jest fakt, iż możemy z nich korzystać z dowolnego miejsca na Ziemi z dostępem do internetu przez 24 godziny na dobę. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne zarówno dla osób poszukujących pracy jak i pracodawców, którzy prowadzą proces rekrutacyjny. Co najważniejsze, wiele portali pozwala na publikowanie internetowych ogłoszeń całkowicie bezpłatnie. 

Stopa bezrobocia w Olsztynie 

Za badanie stopy bezrobocia odpowiada Urząd Statystyczny. Najnowsze dane opublikowane niedawno dotyczące sytuacji w maju 2021 roku wskazują, że w ostatnim czasie nastąpił spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.

Zmniejszeniu uległa liczba osób bezrobotnych a także stopa bezrobocia rejestrowanego. W maju 2021 roku zatrudnionych w Olsztynie było mniej o 2,7% aniżeli w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jest to dość dobra sytuacja dla pracodawców - wraz ze zmniejszoną liczbą ofert pracy rośnie zainteresowanie tymi, które wcześniej były uznawane za mało atrakcyjne.