Dawno minęły czasy, w których przeciętny człowiek spędzał całe życie w jednym zakładzie pracy, a ewentualna zmiana zatrudnienia była traktowana niczym rewolucja. Wielu przedstawicieli współczesnego pokolenia wręcz nie wyobraża sobie pracy na kilkadziesiąt lat. Rynek też jest nieobliczalny, dlatego warto znać zasady udanej rozmowy kwalifikacyjnej. Trzeba być przygotowany na niejedną, zanim odnajdzie się właściwe miejsce do rozwoju kariery. Sprawdźmy, jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna - jak się przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjna wyzwala naturalnie pojawiający się stres, który niektórych mobilizuje, innych paraliżuje. Warto dążyć do tej pierwszej reakcji, ponieważ to decydujący moment, aby dokonać autoprezentacji i zyskać w oczach potencjalnego pracodawcy. Procesy rekrutacji z roku na rok stają się coraz bardziej profesjonalne. W wielu firmach rozmowy przeprowadza nie tyle szef czy kierownik, ale specjalista z działu HR. Poza tym od tej rozmowy zależy – tylko i aż, pytanie jak to oceniać – ewentualne zatrudnienie, a nie całe życie.

Po prostu przygotuj się do tej rozmowy. Dokładnie poznaj firmę, w której chcesz pracować. Na pewno w Internecie jesteś w stanie znaleźć wiele informacji na jej temat. Rekruterzy często zadają z pozoru banalne pytania w stylu „czy wiesz, czym zajmuje się nasza firma?” i z gruntu przekreślają tych, którzy nie mają pojęcia, co odpowiedzieć.

Warto również dokładnie przemyśleć treść ogłoszenia o pracę, na które się odpowiada. Trzeba wiedzieć i, co wpisało się w CV, co powiedzieć na temat wcześniejszych doświadczeń zawodowych czy wykształcenia. Lepiej mieć też przygotowany scenariusz na wypadek pytania o zarobki. Przed rozmową warto przeprowadzić burzę mózgów w gronie rodziny i przyjaciół. Im więcej przemyślanych odpowiedzi na potencjalne pytania, tym łatwiej wypaść na rozmowie korzystnie.

Zachowanie na rozmowie kwalifikacyjnej

Niezależnie od naszego merytorycznego przygotowania czy kompetencji zawodowych wszyscy oceniamy się bardzo powierzchownie. To banał, ale naprawdę liczy się pierwsze wrażenie. Choć profesjonalni rekruterzy są uczeni, by skupiać się na merytorycznych przesłankach do akceptacji lub odrzucenia kandydatur, na pewno także zwrócą uwagę na to, co komunikuje mowa ciała i jak ktoś zachowuje się w trakcie rozmowy.

Nieakceptowane są spóźnienia czy zachowania niezgodne z powszechnie uznawanymi zasadami dobrego wychowania. Licząc na zatrudnienie, trzeba ubrać się w adekwatny sposób i wysławiać tak, żeby ważyć słowa. Nie przerywać rekruterowi, nie wykazywać obojętności. Autoprezentacja obejmuje szereg elementów – od ubrania, higieny czy fryzury, po komunikację niewerbalną, czyli gesty, miny, pozycje na krześle, ruchy kończynami, spojrzenia.

Przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną, warto być przygotowanym na różne warianty. Być może trzeba będzie wykonać przykładowe zadanie albo wypełnić test? Wiele osób bywa pytanych o poszczególne punkty w CV, a inni są zasypywani pytaniami o doświadczenia zawodowe czy oczekiwania względem pracy w nowym miejscu. Niektóre rozmowy są bardzo profesjonalne, kolejne udowadniają, że lepiej szukać dalej. Warto być jednak przygotowanym i zachowywać się w profesjonalny sposób – tylko wtedy jest się traktowanym jako profesjonalista, którego opłaca się zatrudnić.