Niezależnie od wieku, zarobków i statusu społecznego każdy wie, co oznacza stres. Nie wszyscy przeżywają problemy w ten sam sposób, ale istnieją pewne uniwersalne porady, które pozwalają zminimalizować psychiczny dyskomfort w trudnych sytuacjach – zarówno tych codziennych, jak i całkiem niespodziewanych.

Pomoc psychologiczna

Zanim przejdziemy do kolejnych punktów, podkreślmy bardzo ważną rzecz: nie należy bagatelizować wszelkich przejawów świadczących o nieco gorszej kondycji psychicznej. Każdy ma prawo czuć się gorzej i poszukiwać pomocy. Korzystanie z pomocy psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry nie jest powodem do wstydu, a wręcz przeciwnie: świadectwem odpowiedzialności za własne losy i chęci zmiany na lepsze. Dlatego jeżeli regularnie odczuwasz stres, na przykład w pracy, skonsultuj swoją sytuację z psychologiem.

Zdrowy styl życia

Bardzo często stres i wszelkiego rodzaju napięcia psychiczne wynikają z niewłaściwego, niezdrowego trybu życia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo dieta, sen czy aktywność fizyczna wpływają na samopoczucie i umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Dlatego jeśli chcesz skutecznie mierzyć się z obawami, zacznij od podstaw – lepszego odżywiania zamiast „zajadania” problemów, zdrowszego snu czy regularnego treningu ulubionych aktywności.

Relaks i relacje

Nawiązując do powyższego punktu, trzeba szukać sposobów na wyciszenie. Im bardziej eksploatowany organizm, tym trudniej głowa radzi sobie ze stresem. W codziennych sytuacjach staraj się znajdować sposoby na rozładowanie napięcia. Regularny odpoczynek, przerwa od urządzeń elektronicznych czy kontakt z naturą bardzo pomagają w walce ze stresem. Podobnie jak dobre relacje z innymi ludźmi, dlatego zadbaj o ich poprawę.

Szklanka do połowy pełna

Ten artykuł powstał w celu wskazania pewnych uniwersalnych porad, ale nie przekazywania banałów i oczywistości. Dlatego nie ma tu zdań w rodzaju „zacznij myśleć pozytywnie”, „przestań się martwić”. Każdy, kto mierzy się ze stresem, na podobną postawę reaguje wręcz alergicznie. Niemniej jednak walcząc z problemem, warto zdefiniować swój cel, a jest nim lepsza odporność psychiczna na trudne sytuacje. Postaraj się pracować nad postawą, w której szklanka jest dla Ciebie do połowy pełna, a nie do połowy pusta. Choćby drobne kroki ku bardziej optymistycznemu myśleniu pomogą w zmianie życia na lepsze i stanie się ono znacznie mniej stresujące.

Rozwój osobisty

Stres „w zdrowych proporcjach” może działać motywująco, lecz niestety w wielu przypadkach paraliżuje i obniża komfort życia. Nie ma jednego, skutecznego, złotego sposobu na walkę z nim, stąd pierwsza porada dotycząca konsultacji ze specjalistą. Ważne jednak, żeby cały czas pracować nad sobą, analizować swoje mocniejsze i słabsze strony. Zauważenie problemu ze stresem jest pierwszym krokiem do jego wyeliminowania. Im świadomiej podchodzisz do swoich codziennych zachowań, tym łatwiej jest usuwać te, których masz dość. Walka ze stresem wymaga konsekwencji i poświęceń, ale jest tego warta. Pozytywnie rozumiana pewność siebie zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie i przybliża sukcesy w życiu zawodowym oraz prywatnym.#polecamy#