Często kiedy zaczynamy prowadzić blog firmowy, mamy mnóstwo pomysłów na treści z nim związane. Nadchodzi jednak taki moment, w którym siadamy do pisania i nie mamy pojęcia, co dalej. Wydaje nam się, że stworzyliśmy już artykuły na każdy temat. W takiej sytuacji z całą pewnością warto poszukać inspiracji do postów. Można je znaleźć na każdym kroku, wystarczy dobrze się rozejrzeć. 

Blog firmowy – inspiracje

Skończyły ci się pomysły? Nie martw się, z pewnością coś jeszcze przyjdzie ci do głowy. Jeśli jednak czujesz, że stoisz w miejscu, zainspiruj się. Gdzie szukać nowych tematów?

  1. Notatnik – na początku przygody z blogiem warto cały czas nosić ze sobą notatnik i zapisywać tam każdy pomysł, kiedy tylko przyjdzie nam do głowy (oczywiście równie dobrze sprawdzi się notatnik w telefonie). Dzięki takiej liście, kiedy pojawi się kryzys i już naprawdę nie będziemy wiedzieli, co dalej, wystarczy sprawdzić, co sobie zapisywaliśmy. Być może znajdziemy jeszcze takie notatki, które posłużą nam za inspirację.

  2. Społeczność – jeśli nasz blog firmowy ma już społeczność, która się w niego angażuje, nie warto tego pomijać. Sposób na zdobycie kilku nowych pomysłów jest prosty – wystarczy zapytać, co chcą przeczytać twoi użytkownicy. Możesz zadać to pytanie pod postem lub na Facebooku czy w innych mediach społecznościowych.

  3. Komentarze – czytaj również uważnie komentarze na blogu. Być może ktoś zapytał, co zrobić w innej sytuacji niż przed ciebie przedstawiona i będziesz mógł szerzej napisać o tym w nowym wpisie? Sprawdź, co mówią twoi czytelnicy, nad czym się zastanawiają, co chcą wiedzieć.

  4. Fora – przyjrzyj się również forum dyskusyjnym z twojej dziedziny. Pomocne będą również z pewnością grupy tematyczne na Facebooku, do których warto dołączyć, jeśli decydujemy się na blog firmowy. Tutaj, podobnie jak w poprzednich punktach, warto przyjrzeć się temu, o czym rozmawiają członkowie, co ich zastanawia, o czym chcą wiedzieć więcej.

  5. Wyszukiwarka – wpisz również frazy kluczowe związane z twoją dziedziną w wyszukiwarkę. Dzięki temu zobaczysz, o czym piszą inni, jakie zapytania są często wpisywane. Nie chodzi o to, by skopiować listę tematów, ale na ich podstawie możemy napisać o czymś, czego wcześniej nie mieliśmy na uwadze. 

  6. Portale – warto również obserwować portale, blogi czy fanpage’e branżowe. Nie ominą nas wtedy żadne newsy związane z naszą dziedziną, od razu będziemy mogli zgłębić temat i podzielić się nim z naszymi czytelnikami. 

  7. Eventy – trzymaj także rękę na pulsie w przypadku wydarzeń firmowych. Jeśli jakieś wydają ci się interesujące, weź w nich udział i zrelacjonuj je na blogu.

Inspiracją może być twój blog

Jeśli wydaje ci się, że nie masz pomysłów na nowe wpisy, obejrzyj dokładnie te, które już dodałeś. Być może starsze wymagają odświeżenia lub aktualizacji? W niektórych branżach informacje szybko przestają być aktualne, warto to wykorzystać. 

Dzięki przyjrzeniu się poprzednim postom, możemy też zauważyć, czego zabrakło, rozszerzyć stare artykuły, publikując nowe na ten sam temat. Podsumowując, nasz blog może być jedną z naszych inspiracji!

Brak pomysłów może spowodować twórczy zastój. Jeśli czujemy, że doszliśmy do ściany, zainspirujmy się i znajdźmy rozwiązanie tej sytuacji!