Jak wygląda sytuacja na polskim rynku pracy w 2021 roku? 

W kwietniu 2021 Eurostat opublikował dane dotyczące skali bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Zgodnie z tym badaniem, Polska jest krajem, w którym stopa bezrobocia jest najniższa i wynosi 3,1%. Na drugim miejscu znalazły się Czechy z wynikiem 3,4%. Z kolei średnia stopa bezrobocia dla całej UE to 7,3%. Statystyki te jasno pokazują, że osoby poszukujące pracy w Polsce co do zasady nie powinny mieć dużych trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Wszystko jednak zależy od wielu zróżnicowanych czynników, przede wszystkim od uwarunkowań danego regionu.  Odwrotnie ma się sytuacja jesli chodzi o rynek pracy pracodawców - dla nich sprawa jest utrudniona, dlatego, że coraz częściej mają oni problem ze znalezieniem dopowiedniego pracownika. Procesy rekrutacyjne się wydłużają, dlatego że kandydaci mogą wybierać spośród spośród dziesiątek różnorodnych ofert. Pracodawcy z całej Polski, którym zależy na znalezieniu wykwalifikowanej kadry pracowniczej, niejednokrotnie muszą się bardzo postarać, aby w krótkim czasie sfinalizować proces rekrutacji.

Wielu ekspertów przestrzegało, że pandemia COVID-19 może w bardzo negatywny sposób wpłynąć na sytuację na polskim rynku pracy. Jak pokazują statystyki, ich przewidywania do tej pory nie znalazły odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Rynek pracy w Częstochowie  

Częstochowa to jedno z najważniejszych miast zlokalizowane na Śląsku, serce Częstochowskiego Okręgu Przemysłowego. W ośrodku tym bardzo prężnie rozwija się przemysł - przede wszystkim elektromechaniczny, wydobywczy i hutniczy.

Przedsiębiorstwa z tych branż stanowią trzon częstochowskiego rynku pracy. Dzięki nim stabilnym zatrudnieniem mogą cieszyć się tysiące pracowników. Jednocześnie w Częstochowie bardzo dynamicznie rozwija się handel i usługi. W całej Częstochowie funkcjonuje ponad 27 tysięcy różnych zakładów pracy - zarówno mikrofirm jak i wielkich przedsiębiorstw o globalnej renomie. Osoby, które szukają zatrudnienia, nie mają z tym zazwyczaj większego problemu. Firmy nieustannie umieszczają w różnych mediach darmowe ogłoszenia o pracę Częstochowa. 

Jak efektywnie poszukiwać pracowników? 

Działy rekrutacji mają często problem z szybkim znalezieniem dobrych, odpowiedzialnych i sumiennych pracowników. Jest to spowodowane tym, iż obecnie mamy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika. Obecnie nie wystarczy już, że firma umieści ogłoszenia o pracę Częstochowa i będzie oczekiwała na zgłoszenia od kandydatów. Teraz szczególnie istotną rolę pełnią dokładne warunki zatrudnienia. 

Fachowcy, którzy mogą pochwalić się odpowiednią wiedzą, kompetencjami i doświadczeniem, liczą nie tylko na atrakcyjną formę zatrudnienia (umowę o pracę), ale także na dodatkowe benefity, np. prywatne ubezpieczenie medyczne, bony na święta i wakacje, wyprawki dla dzieci i wiele, wiele innych. Firmy, które są w stanie zaproponować pracownikom dogodne warunki z pewnością bez problemu skompletują kadrę. Aktualne oferty pracy Częstochowa można obecnie publikować nie tylko w prasie, ale również w internecie. Jest to najszybsza i najwygodniejsza forma, której atuty doceniają zarówno działy rekrutacji jak i osoby poszukujące pracy.