Przedsiębiorcy, którzy zamierzają sprzedawać swoje produkty lub usługi przez internet, muszą stworzyć sklep jak najbardziej dostosowany nie tylko do potrzeb użytkowników, lecz także wewnętrznych, firmowych. W wielu przypadkach doskonale sprawdzi się dostęp do już stworzonego oprogramowania. Dołączamy do platformy sprzedażowej i możemy od razu rozpocząć naszą pracę. Zdarza się jednak, że potrzebne jest dedykowane oprogramowanie. Dla kogo będzie odpowiednie? Kiedy warto je rozważyć? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Czym jest dedykowane oprogramowanie? 

Nasze rozważania warto zacząć od tego, czym właściwie jest dedykowane oprogramowanie. Jest to oprogramowanie, które specjalista (bądź specjaliści) przygotowują na nasze zamówienie. Nie jest ono stworzone wcześniej, ponieważ w pełni odpowiada potrzebom danej firmy. 

Dzięki stworzeniu takiego oprogramowania, możemy być pewni, że otrzymamy wszystkie funkcje, na których nam zależy. Możemy je później także modyfikować, rozszerzać i ulepszać, właściwie bez ograniczeń. 

Dlaczego też dedykowane oprogramowanie może wydawać się idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą otworzyć sklep internetowy.

Dedykowane oprogramowanie – wady i zalety

Choć z pozoru dedykowane oprogramowanie wydawać się może rozwiązaniem idealnym, warto przed zainwestowaniem w nie poznać jego plusy i minusy. 

Z całą pewnością dużą zaletą jest fakt, że otrzymujemy wszystkie funkcje, których potrzebujemy. Dzięki temu możemy stworzyć platformę intuicyjną, z której użytkownicy będą korzystać z przyjemnością. 

Poza tym możemy także dowolnie ją modyfikować, rozszerzać lub też zmniejszyć liczbę funkcji, jeśli taka jest potrzeba. Nie musimy się ograniczać do tego, co udostępnia nam zewnętrzna platforma, z której skorzystamy. Nie musimy się również martwić o to, że w razie problemów zewnętrznych ucierpi na tym nasz sklep. 

Płacimy za to, co dostajemy i co będzie nam realnie potrzebne. W przypadku zewnętrznych oprogramowań możemy płacić za coś, co tak naprawdę zupełnie nas nie interesuje. 

Jednak warto również podkreślić, że jeśli zdecydujemy się na korzystanie z oprogramowania już stworzonego, możemy tak naprawdę zacząć działać niemalże z dnia na dzień. Wykupujemy dostęp i rozpoczynamy pracę. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli zależy nam na czasie. Dedykowane oprogramowanie wymaga bowiem czasu – od zamówienia do otrzymania może upłynąć nawet kilka miesięcy.

Dodatkowo nie da się ukryć, że dedykowane oprogramowanie jest drogie – musimy posiadać budżet wynoszący plus minus 10 tysięcy złotych, co dla niektórych początkujących przedsiębiorców jest kwotą, na którą nie mogą sobie pozwolić. 

Poza tym przy dedykowanym oprogramowaniu musimy być niezwykle uważni – na początku może pojawić się mnóstwo błędów, a my będziemy musieli czuwać nad tym, aby jak najszybciej je naprawić. 

Dedykowane oprogramowanie jest więc z całą pewnością dobrym rozwiązaniem, jeżeli mamy czas i odpowiednie fundusze. Jednak jeśli jesteśmy małym, początkującym przedsiębiorcą, zanim zdecydujemy się na taki krok, warto skorzystać z zewnętrznych platform, które będą w takim przypadku mniejszym ryzykiem.