Istnieje specjalnie określenie, które odnosi się do nagłego i szybkiego wzrostu sprzedaży urządzeń mobilnych. Mowa o „smartfonizacji”, która sprawiła, że reklama mobilna stała się jednym z kluczowych narzędzi marketingowych. W dzisiejszych czasach czynności te nie są już dodatkiem do standardowych działań, a podstawowym elementem strategii reklamowej. 

Reklama mobilna i jej specyfika 

Cyfryzacja reklamy, a tym samym powstanie reklamy mobilnej sprawiło, że twórcy treści promocyjnych borykają się z wieloma wyzwaniami. Nie wystarczy już kampania w Internecie, która świetnie prezentuje się na urządzeniach desktopowych. Zupełnie inne wymagania stawiają przed nami urządzenia mobilne, dotyczy to zarówno jakości obrazu, jak i dostosowania stron internetowych do mniejszych ekranów. 

Reklama mobilna w wyszukiwarkach 

Z wielu badań wynika, że po wyszukiwarki w urządzeniach mobilnych sięgamy wtedy, gdy szukamy konkretnego produktu lub zależy nam na tym, aby znaleźć coś, co znajduje się w bliskim lub dalszym otoczeniu. Planując kampanię za pomocą Google AdWords, musimy pamiętać o tym, że wiele funkcji, które dedykowane są urządzeniom stacjonarnym, nie będzie dostępnych w przypadku sprzętów mobilnych. Co nie zmienia faktu, że nadal możemy jasno określać grupę docelową i kierować reklamę np. tylko do osób, które korzystają ze smartfonów. Należy pamiętać również o tym, że myśląc o urządzeniach mobilnych, możemy kierować treści reklamowe nie tylko do wyszukiwarek, ale również do aplikacji, takich jak np. YouTube. 

Reklama mobilna w wersji display

Reklama displayowa na urządzeniach mobilnych również wygląda inaczej, niż w przypadku sprzętów stacjonarnych. Jednak należy pamiętać o tym, że cechuje ją niezwykle wysoki współczynnik klikalności. Zatem świetnie sprawdza się do generowania ruchu na stronie czy budowania świadomości marki. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie tej formy reklamy do informacji o nowym produkcie bądź ważnym wydarzeniu. Kluczowe jest również to, aby pamiętać o tym, że rozmiar grafik lub treści wideo będzie różnił się od tego, który wyświetlany jest w przypadku komputerów stacjonarnych. Aby osiągnąć oczekiwane efekty, należy zadbać o odpowiednią optymalizację treści i grafik.

Efektywność kampanii mobilnej 

Każdą kampanię możemy mierzyć pod wieloma względami, jednak kluczowe jest to, aby jasno określić jej cel. Wskaźnik efektywności w przypadku kampanii mobilnych może być różny: począwszy od kliknięć w baner, przez wejścia na stronę, skończywszy na wybraniu opcji zadzwoń. Dobrym rozwiązaniem jest testowanie różnych rozwiązań i znalezienie tej formy, która generuje największą konwersję. W przypadku kampanii mobilnej dobrym pomysłem jest także korzystanie z social mediów, ponieważ tam najczęściej użytkownicy korzystają ze smartfonów lub tabletów. Możliwości reklamy mobilnej jest wiele, dlatego z pewnością jesteśmy wstanie dopasować konkretne narzędzia do naszych indywidualnych oczekiwań i możliwości finansowych.