Agencja ubezpieczeniowa to jeden z bardziej intratnych pomysłów na biznes. W dzisiejszych czasach coraz większa świadomość klientów sprawia, że chcą oni zabezpieczyć swoją rodzinę i mienie przed następstwem nieszczęśliwych wypadków. Agencja ubepieczeniowa - jak otworzyć? Czym jest?
Zakres działalności agencji ubezpieczeniowej
Agencja ubezpieczeniowa to podmiot rynkowy, który zajmuje się pośrednictwem w sprzedaży ubezpieczeń na życie, ubezpieczeń majątkowych, ubezpieczeń podróżnych, ale też ubezpieczeń OC i AC. W ramach współpracy agencji ubezpieczeniowej z firmą ubezpieczeniową otrzymujemy prowizję za każdy produkt ubezpieczeniowy, który sprzedamy swoim klientom.
Jakie procesy wykonywane są w ramach standardowej działalności agencji ubezpieczeniowej? Przede wszystkim pozyskiwanie klientów zainteresowanych ubezpieczeniem, przedstawienie im różnych wariantów ochrony ubezpieczeniowej oraz zawieranie takich umów. Agencje ubezpieczeniowe biorą również czynny udział w każdej sprawie o odszkodowanie, a także nadzorowaniu czynności agencyjnej.
Agencja ubezpieczeniowa jak otworzyć i jakie towarzystwa ubezpieczeniowe reprezentować? W tym aspekcie nie mamy szczególnych ograniczeń. Możemy oferować produkty zarówno jednego ubezpieczyciela, jak również mieć w swojej ofercie polisy różnych towarzystw, co znacznie zwiększa potencjał związany z zaspokojeniem potrzeb klientów.
Jakie wymogi musimy spełnić przed otwarciem agencji ubezpieczeniowej?
Wiele osób zadaje sobie pytanie pod tytułem: agencja ubezpieczeniowa - jak założyć? To niestety nie takie proste jak w przypadku wielu innych działalności gospodarczych. Zacznijmy jednak od wymogów specyficznych. Agent ubezpieczeniowy, czyli przedsiębiorca pragnący stworzyć swoją multiagencje musi być osobą, która posiada zdolność do czynności prawnych, a także nigdy nie została skazana za przestępstwo. Do tego istotne jest uzyskanie przynajmniej średniego wykształcenia.
Kolejne wymogi związane z założeniem biznesu ubezpieczeniowego wynikają z obowiązków działalności rejestrowanej. W tym przypadku niezbędne jest zdanie egzaminu państwowego, podpisanie umowy z jednym lub wieloma ubezpieczycielami oraz uzyskanie wpisu do rejestru agentów ubezpieczeniowych. To wymagania, które muszą zostać spełnione przed rozpoczęciem biznesu.
Warto wspomnieć jeszcze o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Każda agencja ubezpieczeniowa, która podejmuje współpracę z kilkoma towarzystwami, ma obowiązek wykupienia polisy OC, która chroni nas na wypadek szkód wyrządzonych na skutek zaniechania lub działania związanego z naszą działalnością ubezpieczeniową.
Formalności związane z założeniem działalności ubezpieczeniowej
Przy zakładaniu działalności ubezpieczeniowej nie możemy zapomnieć o standardowych formalnościach, jakie przyjdzie nam zrealizować podczas zakładania każdej działalności gospodarczej w Polsce. O czym dokładnie mowa?
Przede wszystkim o wyborze formy prawnej biznesu. Jeśli planujemy samodzielnie otworzyć agencję ubezpieczeniową, dobrym pomysłem jest zrobienie tego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Do wyboru mamy również spółkę jawną, spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną oraz spółkę akcyjną.
Forma opodatkowania to kolejny dylemat, z jakim musimy uporać się przed założeniem firmy ubezpieczeniowej. Opodatkowanie na zasadach ogólnych stanowi najbardziej oczywisty wybór, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w pewnych sytuacjach zdecydować się na podatek liniowy.
Nie zapomnijmy również o doborze odpowiednich kodów PKD (w przypadku agencji ubezpieczeniowej kody PKD 66.22.Z, PKD 66.21.Z oraz PKD 66.29.Z będą najtrafniejsze) i zdecydowaniu, czy księgowość prowadzimy samodzielnie, czy też zlecimy ten obszar aktywności wyspecjalizowanej firmie rachunkowej.