Znacznie więcej osób odczuwa stres przed publicznym wystąpieniem niż radość z tej sytuacji. Nic w tym dziwnego – mamy w końcu wiele obaw: czy publiczność będzie zadowolona, czy nikt nie będzie się nudził, czy wszystkie urządzenia będą działały, czy nie zapomnę, co chcę powiedzieć? Pytań i wątpliwości jest mnóstwo. Pamiętajmy jednak, że taki stres nie zawsze jest zły i można sobie z nim poradzić. Jak go przezwyciężyć? Podpowiadamy w naszym artykule!
Stres przed publicznym wystąpieniem jest potrzebny
Stres przed publicznym wystąpieniem pojawia się w mniejszym lub większym stopniu niemal zawsze i nie powinno być to dla nas niepokojące. Co więcej, nasz organizm wie, co robi. Gdyby przed wystąpieniami nie było w nas grama tremy, mogłoby się to skończyć tak, że zupełnie byśmy się do nich nie przygotowali, a tym samym zaserwowali publiczności coś o naprawdę niskiej jakości. Dlatego też obecność tremy nie powinna nas dziwić.
Objawy silnego stresu
Problem pojawia się jednak wtedy, gdy tego stresu jest tak dużo, że utrudnia nam funkcjonowanie. A objawy mogą być różne – już na kilka dni przed wystąpieniem możemy odczuwać bóle niewiadomego pochodzenia, nie spać w nocy, mało jeść. Pojawić się mogą także problemy żołądkowe, z oddychaniem czy szybsze bicie serca. To wszystko sprawić może, że najchętniej zakopalibyśmy się w łóżku i z niego nie wychodzili. Jednak wystąpienia mogą być częścią naszego życia zawodowego i warto wiedzieć, jak można walczyć z tym stanem.
Jak zwalczyć stres przed publicznym wystąpieniem?
Jak więc można radzić sobie ze stresem przed publicznym wystąpieniem? Co zrobić, by poszło nam jak najlepiej?
-
Oddychaj – jeśli czujesz ogromny stres, trudno ci się oddycha, wali ci serce, każdy mięsień jest napięty, postaraj się rozluźnić przed wystąpieniem tak bardzo, jak to tylko możliwe. Jeśli masz taką możliwość wyjdź na powietrze i przejdź się. Możesz także usiąść w ustronnym cichym miejscu i głęboko pooddychać. Skup się tylko na swoim oddechu i staraj się nie myśleć o tym, co cię czeka. Porozmawiaj z bliską ci osobą, powiedz jej, jak się czujesz. Pamiętaj przede wszystkim, że objawy, które się pojawiły, to stres i najpewniej nic złego ci się nie stanie.
-
Przygotuj się – bardzo dobrze przygotuj się do wystąpienia. Przeczytaj wszystkie dostępne ci źródła, zapoznaj się z tematem, postaraj się wiedzieć więcej niż przedstawisz to publiczności. Często boimy się, że ktoś zada nam pytanie, na które nie będziemy znali odpowiedzi, postarajmy się więc ten problem wyeliminować. Dodatkowo jeśli będziesz korzystać z prezentacji – zapisz ją na kilku urządzeniach i na przykład na dysku w chmurze.
-
Ćwicz – ćwicz swoje wystąpienie. Stań przed lustrem i opowiadaj tak, jak gdyby przed tobą siedziała publiczność. Zmierz czas, upewnij się, że nie mówisz za długo czy za krótko.
-
Występuj – pamiętaj, że im więcej występów, tym mniej stresu do pokonania. Jeśli więc masz okazję, występuj publicznie i oswajaj się z publicznością.
-
Koło ratunkowe – przygotuj sobie koła ratunkowe: miej ze sobą treść całej prezentacji, gdyby coś uleciało ci z głowy. Kiedy szukasz odpowiedniego fragmentu, dobrze jest zająć czymś publiczność, przygotuj więc także pytania, które pasują do każdej okoliczności, na przykład: czy państwa zdaniem naprawdę tak jest?
Stres przed publicznymi wystąpieniami może być dużym problemem, jednak czasami nie mamy wyjścia i musimy przemawiać. Dlatego też warto nauczyć się z nim walczyć, by nie był to dla nas za każdym razem prawdziwy koszmar.