Jednym z poważnych problemów, z którymi musimy sobie poradzić, jest zanieczyszczone powietrze. W wielu polskich miastach smog negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców, jesteśmy też poddawani presji ze strony instytucji unijnych. Wśród wielu odgórnych działań, które mają poprawić sytuację, warto wyróżnić Program Czyste Powietrze. Czy jego zapisy dotyczą też przedsiębiorców?

Program Czyste Powietrze - założenia

Celem programu Czyste Powietrze jest skuteczna walka ze szkodliwą emisją pyłów i zanieczyszczeń, które są wprowadzane do atmosfery przez użytkowników domów jednorodzinnych. To trwająca już od pewnego czasu wojna z „kopciuchami”, czyli przestarzałymi piecami, która obejmuje również działania na rzecz termoizolacji budynków (ocieplenie, nowe drzwi i okna) oraz wyeliminowania najbardziej niebezpiecznych materiałów opałowych.

Program jest rozpisany na lata 2018-2029, choć umowy o dofinansowanie będą podpisywane maksymalnie do 31 grudnia 2027 roku, a środki wydatkowane do 30 września 2029 roku. Łączny budżet zamyka się w kwocie aż 103 mld złotych, z czego na dotacje przypada 63,3 mld złotych, a na pożyczki 39,7 mld złotych. Nic dziwnego, że Program Czyste Powietrze interesuje przedsiębiorców, którzy często stawiają pytanie brzmiące: „czy ja również mogę skorzystać z dotacji lub pożyczki?”.

Ważna informacja dla przedsiębiorców

Program Czyste Powietrze jest skierowany do osób fizycznych, które posiadają zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego lub są już są właścicielami tego typu obiektów (albo wydzielonego lokalu mieszkalnego w ich obrębie). Właściwą podstawą prawną do definiowania, czym jest budynek jednorodzinny, jest Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

Tym samym beneficjentami programu są osoby fizyczne, a nie przedsiębiorstwa. Jednakże jeżeli prowadzisz własny biznes, a Twoim źródłem dochodu jest np. jednoosobowa działalność gospodarcza, niniejszy artykuł pozostaje dla Ciebie interesującym źródłem wiedzy na temat potencjalnych inwestycji w rozwiązania, które wspomagają walkę z zanieczyszczeniami. W wolnej chwili zainteresuj się też innymi programami dofinansowań, na przykład na odnawialne źródła energii w rodzaju fotowoltaiki. Inwestycja w panele słoneczne może być wsparta środkami publicznymi, a to także bardzo ważne działanie na rzecz ochrony środowiska, a tym samym naszego zdrowia.

Co jeszcze warto wiedzieć o programie Czyste Powietrze

To, że jesteś przedsiębiorcą, ma pewien wpływ na możliwości skorzystania z dotacji lub pożyczki w ramach omawianego programu, ponieważ wysokość dofinansowania zależy od dochodów w roku podatkowym składania wniosku. Obsługą programu zajmują się każdy z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach Programu Czyste Powietrze wspiera się następujące inwestycje:

  • wymianę drzwi i okien,

  • docieplenie przegród obiektu,

  • instalację odnawialnych źródeł energii,

  • montaż wentylacji odzyskującej ciepło,

  • wymianę przestarzałych pieców i kotłów na paliwa stałe.

I choć nie są to dotacje oraz pożyczki bezpośrednio dla firm, wielu przedsiębiorców z pewnością docenia korzyści, jakie program Czyste Powietrze zapewnia w kontekście unowocześnienia prywatnego domu jednorodzinnego, który dzięki inwestycjom staje się przyjaźniejszy środowisku.