W dzisiejszych czasach żaden biznes nie może rozwijać się bez obecności w Internecie. Idealnym narzędziem do tego jest witryna. Rozpoczęcie jakichkolwiek działań promocyjnych wiąże się z szeregiem formalności, o których przy tworzeniu strony WWW warto pamiętać. Jedną z nich jest opracowanie odpowiedniego regulaminu sklepu internetowego. Co powinien zawierać? Czy regulamin sklepu internetowego jest niezbędny? 

Regulamin sklepu internetowego: czym jest?

W gwoli ścisłości, warto zaznaczyć, że regulamin sklepu internetowego, to nic innego jak zbiór pewnych zasad, które regulują sposób jego funkcjonowania i stanowią zabezpieczenie, zarówno dla sprzedawcy, jak i kupującego. Niezwykle ważne jest to, że każdy konsument przed dokonaniem zakupu, powinien poznać swoje prawa oraz obowiązki i w tym celu niezbędne jest stworzenie regulaminu. 

Informacje, które powinny znaleźć się w regulaminie sklepu internetowego 

To, co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego znajduje się w przepisach ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Wśród najważniejszych elementów należy wymienić poniższe informacje. 

Po pierwsze: informacje na temat sprzedawanych produktów lub świadczonych usług 

Na tym etapie najistotniejsze jest szczegółowe określenie przedmiotu transakcji i wskazanie jak największej ilości informacji na jego temat: począwszy od wagi, przez kolor, skończywszy na zastosowaniu.

Po drugie: warunki świadczenia usług drogą elektroniczną 

Ten punkt powinien zawierać przede wszystkim dane techniczne, które umożliwiają współpracę z systemami teleinformatycznymi obsługującymi dany sklep. Zadaniem sprzedającego jest wyjaśnienie konsumentowi, jakim urządzeniem powinien dysponować, aby dokonać zakupu. W tym punkcie należy przedstawić również warunki zawierania i rozwiązywania umów drogą elektroniczną oraz poinformować klienta o tym, jak ma postąpić w przypadku chęci reklamacji. 

Po trzecie: ochrona danych osobowych 

Sprzedawca powinien poinformować kupującego o tym, jakie dane osobowe będą chronione. Mowa o: imieniu, nazwisku, adresie, numerze telefonu oraz wszelkich informacjach wskazanych w formularzu transakcji. 

Po czwarte: wskazanie sposobu płatności 

W tym polu należy wyszczególnić wszelkie informacje na temat możliwości zapłaty oraz terminu finalizacji transakcji. Sprzedający powinien wskazać również wszystkie dodatkowe opłaty. 

Po piąte: dostawa 

Sprzedający w regulaminie powinien wskazać koszty dostawy oraz informacje na temat sposobu i terminu realizacji zamówienia. 

Regulamin sklepu internetowego: o czym jeszcze warto pamiętać?

Każdy regulamin sklepu internetowego powinien być zgodny z przepisami prawa polskiego, dlatego jeżeli mamy wątpliwości, powinniśmy opracować jego treść z prawnikiem. Takie działanie pozwoli wyeliminować błędy i wprowadzić dodatkowe niezbędne zapisy. Bardzo ważne jest to, aby w takim dokumencie nie zawierać klauzul niedozwolonych, których definicja dostępna jest kodeksie cywilnym.