Banki poza standardowymi świadczeniami, coraz częściej oferują również usługę księgowości online. Nie są to jednak jedyni dostawcy internetowych narzędzi służących do rozliczania finansów firmy. Na czym polega bankowa księgowość online, co można dzięki niej zyskać i jakie inne opcje mają przedsiębiorcy? Przeanalizujemy te kwestie w poniższym artykule.

Samodzielna księgowość online –  co to za usługa?

Wbrew pozorom nie każda firma musi zatrudniać lub współpracować ze specjalistami w dziedzinie księgowości. Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą może łatwo rozliczać się we własnym zakresie, nawet dysponując jedynie szczątkowym poziomem wiedzy w przedmiocie prawa podatkowego. Wystarczy drobna, ale profesjonalna pomoc – temu właśnie służą internetowe narzędzia do księgowości online.

Tego typu programy, aplikacje bądź całe, kompleksowe systemy, w zależności od zakresu funkcji, porządkują i usprawniają pracę w zakresie księgowości i finansów. Do najczęściej spotykanych funkcji należą: wprowadzanie dokumentów, generowanie i wysyłka deklaracji do urzędów, wystawianie faktur, czy opłacanie składek.

System księgowy online – najważniejsze funkcje

Decydując się na rozliczanie firmy za pomocą narzędzia internetowego, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, takich jak bezpieczeństwo przechowywania danych, zgodność z RODO oraz bieżącymi zmianami prawnymi. Warto również zwrócić uwagę, czy system zapewnia wsparcie specjalistów, do których w razie potrzeby będzie można zwrócić się o poradę.

Rozważając zatem różne dostępne na rynku opcje, w pierwszej kolejności dobrze sprawdzić, czy dany program do księgowości:

 • jest aktualizowany na bieżąco w przypadku zmian prawnych,

 • dysponuje stosownymi zabezpieczeniami technicznymi,

 • jest zintegrowany z Ministerstwem Finansów, a także GUS, KRD, e-ZUS i PUE,

 • jest w stanie rozliczać transakcje zagraniczne, różnice kursowe, środki trwałe oraz przejazdy samochodami prywatnymi i wynajmowanymi,

 • uzyskał certyfikat ISO.

Powyżej wymienione własności to najważniejsze cechy i funkcje, którymi powinien odznaczać się dobry, kompleksowy program do księgowości online. Jeśli rozważane przez nas narzędzie spełnia te wymogi, wówczas warto przyjrzeć się również innym funkcjom, takim jak np.:

 • CRM (zarządzanie kontaktami i zadaniami),

 • integracja z platformami sprzedażowymi,

 • zarządzanie gospodarką magazynową,

 • sporządzanie umów,

 • rozliczanie pracowników,

 • ewidencja czasu pracy,

 • generowanie raportów, deklaracji, czy zgłoszeń.

Czy bankowa księgowość online to najbezpieczniejsza opcja?

Podstawowe usługi związane z prowadzeniem rachunków bankowych, lokat oraz udzielaniem kredytów to tylko jedne ze świadczeń, jakie możemy spotkać w bankach. Coraz więcej tego typu instytucji wchodzi ze swoją ofertą na rynek narzędzi internetowych do prowadzenia biznesu. Wiele osób przekonanych renomą, jaką cieszą się banki, to właśnie im najprędzej będzie skłonne zawierzyć w tej kwestii w pierwszej kolejności.

Niemniej jednak bankowa księgowość online nie zawsze jest kompleksowa. W wielu przypadkach banki w ramach udostępnianego przez siebie oprogramowania zapewniają dostęp jedynie do kilku podstawowych funkcji, takich jak zaksięgowanie wydatków, wyliczenie podatków i naliczenie ZUS. Z kolei jednak za dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji (niemniej jednak przydatnych w większości firm) będą żądały opłat znacznie przewyższających miesięczny abonament kompleksowych systemów księgowości online.

W przypadku drobniejszych przedsiębiorstw takie obciążenie może okazać się znaczne, dlatego często bardziej opłacalną opcją będzie wybranie pakietu księgowego poza bankowością. Takie systemy często oferują możliwość dopasowania modułów zawierających określony zbiór funkcji – w zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa. Oczywiście ważną kwestią jest renoma i zaufanie w stosunku do takiego oprogramowania. Na rynku funkcjonują jednak programy do księgowości online o ugruntowanej pozycji, takie jak np. wFirma.pl. System ten funkcjonuje na rynku od kilkunastu lat i w tym czasie zanotował już kilkuset tysięcy użytkowników.

Polecamy