Niezależnie od planowanego sposobu wykorzystania programów komputerowych, konieczne jest sprawdzenie poprawności ich działania przez testera. Testerzy, którzy mogą liczyć w XXI wieku na wysokie zarobki, decydują się często na uruchomienie własnego biznesu. Jednym z wyzwań, jakim muszą wówczas stawić czoła, jest wybór formy opodatkowania.

Czym zajmuje się tester? Dlaczego wybór formy opodatkowania jest ważny?

Tester to specjalista, który sprawdza, czy działanie danego systemu jest bezawaryjne, a praca z oprogramowaniem — komfortowa dla przeciętnego użytkownika. Testerzy mogą działać jako pracownicy etatowi lub zleceniobiorcy zatrudnieni w ramach umowy cywilnoprawnej. Współpraca między zleceniodawcą a testerem coraz częściej opiera się na relacji typu B2B (ang. Business-to-Business), w której obydwie strony to równorzędne podmioty.

Prowadzenie firmy daje testerowi dużą niezależność, zarazem jednak tworzy nowe, niespotykane dotąd wyzwania. Dotyczą one między innymi wyboru opodatkowania. Jest to bardzo ważny aspekt, który bezpośrednio przekłada się m.in. na wysokość zobowiązań podatkowych. Jakie możliwości w tym zakresie ma tester IT?

Podatek dochodowy PIT

Jeśli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych, przedsiębiorca IT może rozliczać się w formie:

  • skali podatkowej, czyli 17% podatku dla rocznego dochodu o wysokości do 120 tys. zł oraz 32% od nadwyżki ponad tę kwotę. Jest to podatek progresywny, ale można obniżyć wysokość zobowiązań poprzez liczne ulgi (np. na dziecko) oraz wspólne rozliczenie z małżonkiem;
  • podatku liniowego. Takie rozwiązanie to wyższa stawka wynosząca 19%, która obejmuje jednak wszystkie dochody i nie ma charakteru progresywnego. Z drugiej strony, podatek liniowy nie daje możliwości m.in. wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Jest to zatem rozwiązanie zalecane m.in. dla singli i osób bezdzietnych, które osiągają wysokie dochody.

Podatek dochodowy CIT

Podatek CIT jest obowiązkowy m.in. w przypadku prowadzenia firmy w formie spółki z o.o. Z jednej strony wiąże się to z obowiązkiem prowadzenia pełnej księgowości, z drugiej jednak dla małych podatników o rocznych przychodach do 2 mln euro możliwe jest skorzystanie z obniżonej stawki na poziomie 9% (podstawowa stawka CIT to 19%).

Podatek ryczałtowy

Ciekawym rozwiązaniem dla testerów oprogramowania zakładających firmę jest ryczałt ewidencjonowany. Wprawdzie podczas ustalania podatku ryczałtowego są brane pod uwagę jedynie przychody (bez kosztów ich uzyskania), ale stawka podatku dla testera IT jest względnie niska i wynosi 8%. Istota ryczałtu ewidencjonowanego sprawia, że warto z niego skorzystać w przypadku, gdy przedsiębiorca nie będzie ponosił wysokich kosztów. W przeciwnym wypadku lepszym rozwiązaniem jest podatek dochodowy — wysokie koszty uzyskania przychodów znacząco obniżają podstawę opodatkowania.

Forma opodatkowania - tester, jakie rozwiązanie wybrać?

Nie sposób udzielić uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Decyzja powinna zostać poprzedzony rzetelną analizą własnych potrzeb, oczekiwań oraz indywidualnej sytuacji (także tej rodzinnej, ponieważ oznacza ona ewentualną możliwość skorzystania z ulg podatkowych). Wybór zdecydowanie nie jest prosty, dlatego warto jeszcze przed założeniem przedsiębiorstwa skorzystać z pomocy oferowanej przez doświadczonego księgowego lub doradcę podatkowego.