Choć programiści — z uwagi na duży popyt na specjalistów w szeroko pojętej branży IT — mogą uzyskiwać bardzo wysokie wynagrodzenie w ramach pracy etatowej, część spośród nich decyduje się na rozpoczęcie przygody z własnym biznesem. Jak założyć firmę IT i o czym należy wówczas pamiętać?

Czym zajmuje się firma IT?

Wbrew pozorom, pojęcie „firma IT” ma bardzo ogólny charakter. Zazwyczaj, przedsiębiorstwa z tej grupy zajmują się tworzeniem oraz aktualizacją aplikacji dla biznesu — od programów księgowych, przez aplikacje do zarządzania czasem pracy aż po systemy komputerowe przeznaczone dla branży przemysłowej. Należy jednak pamiętać, że branża IT to nie tylko firmy wykonujące prace programistyczne, ale także podmioty zajmujące się administracją sieci czy dostarczaniem sprzętu komputerowego.

Jak założyć firmę IT?

Niezależnie od tego, jaki będzie profil działalności przedsiębiorstwa IT, należy podczas zakładania działalności gospodarczej w tej branży pamiętać o kilku istotnych aspektach. Oto niektóre z nich:

  • kontakty biznesowe,
  • marketing przedsiębiorstwa,
  • kwestie formalne.

Kontakty biznesowe

Kontakty biznesowe to podstawa do tego, by uzyskiwać przychody już na początku aktywności biznesowej. Dobrym sposobem jest na przykład kontakt z podmiotami, z którymi początkujący przedsiębiorca IT współpracował w przeszłości. Oczywiście, tak przygotowany portfel klientów należy rozbudować. Kluczem do sukcesu są takie działania jak m.in. aktywność na internetowych portalach ogłoszeniowych czy programy lojalnościowe dla nowych klientów.

Marketing przedsiębiorstwa

Wysokie — i stale rosnące — zainteresowanie usługami IT nie oznacza jeszcze, że nie trzeba prowadzić żadnych działań promocyjnych. Wręcz przeciwnie — profesjonalna strona internetowa to podstawa w dwudziestym pierwszym wieku. Oprócz tego warto zadbać o to, by witryna firmowa pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania uzyskiwanych przez użytkowników sieci. W tym celu niezbędne jest pozycjonowanie treści na stronie pod kątem SEO oraz stosowanie płatnych kampanii reklamowych Google Ads.

Kwestie formalne

Last but not least, podczas zakładania firmy IT ważne są kwestie formalne. Nawet najlepszy programista nie może w sposób legalny działalności biznesowej, jeśli nie zarejestruje prowadzonej działalności gospodarczej. W zależności od wybranej formy organizacyjno-prawnej przedsiębiorstwa, konieczne jest zarejestrowanie nowego podmiotu w:

  • KRS — Krajowym Rejestrze Sądowym (m.in. w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością),
  • CEIDG (w sytuacji, gdy tworzona jest np. jednoosobowa działalność gospodarcza).

Od wybranej formy prawnej zależy między innymi sposób opodatkowania podatkiem dochodowym, a także kwestia odpowiedzialności za zaciągnięte zobowiązania.

Podczas zakładania nowego biznesu należy wybrać także kody PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). W przypadku firm IT są to zazwyczaj kody z działów: PKD 62.0 oraz 63.0. Znajdują się one w sekcji J - „Informacja i komunikacja”.