Często nasze wyobrażenia biura rachunkowego są bardzo bliskie rzeczywistości – biuro po brzegi wypełnione segregatorami w wszelkiego rodzaju dokumentami. Bez cyfryzacji właśnie tak to wygląda – klienci co miesiąc dowożą nowe faktury. Często również zdarza się tak, że oprogramowania dla biur rachunkowych są stare, a ich aktualizacja wymaga działań firmy je produkujących. Jednak z dnia na dzień coraz więcej działań wykonywanych jest na oprogramowaniach w chmurze. Jakie zalety ma oprogramowanie dla biur rachunkowych w chmurze? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Oprogramowanie dla biur rachunkowych w chmurze

Wielu przedsiębiorców na co dzień współpracuje z biurami rachunkowymi – szczególnie tych małych i średnich. Dzięki temu rozliczenia z urzędem skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych są znacznie prostsze dla właścicieli takich działalności. Nie zawsze czują się oni na siłach, by zajmować się tą stroną firmy i wolą powierzyć to w ręce profesjonalistów. 

Na przedsiębiorców nakładane są bardzo często nowe obowiązki (przykładowo generowanie i przesyłanie Jednolitych Plików Kontrolnych). Wiele z nich przeprowadza się już za pomocą sieci, a nie kolejnych drukowanych dokumentów. W związku z tym coraz więcej takich miejsc decyduje się na korzystanie z oprogramowania w chmurze. 

Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne nie tylko dla klientów biur rachunkowych, lecz także dla ich pracowników. Dzięki temu pewne procesy można zautomatyzować, dane są bezpieczniejsze, szczególnie teraz, gdy obowiązuje nas RODO

Oprogramowanie dla biur rachunkowych w chmurze sprawia, że biura pracują wydajniej i przede wszystkim sprawniej – szybciej.

Jak to działa?

Zazwyczaj takie prowadzenie księgowości online zawiera w sobie wszystkie niezbędne funkcje do sprawnego prowadzenia księgowości, ale nie tylko. 

Oprócz ksiąg, ewidencji, faktur czy deklaracji można w nich także często zarządzać naszymi kadrami i płacami. 

Bardzo ważne jest, by oprogramowanie dla biur rachunkowych było intuicyjne dla użytkownika. Dostęp ma do niego przecież nie tylko biuro rachunkowe, lecz także klienci. 

Dlaczego warto?

Oprogramowanie w chmurze ma dużo zalet – przede wszystkim przechowujemy w nim wszelkie nasze faktury, tam je też generujemy. Dodatkowo w tym miejscu prowadzone są ewidencje, księga przychodów i rozchodów, obliczane są składki, podatki. Wszystko, co niezbędne dla użytkownika. 

Od strony biura rachunkowego również oprócz wygody i przechowywania wszystkiego w jednym miejscu na serwerze, bardzo ważne jest bezpieczeństwo danych osobowych. Są oni ich administratorami i powinno im zależeć na tym, by dostawca zapełnił całkowite bezpieczeństwo ich przechowywania. Konieczne jest regularne tworzenie kopii zapasowych, zmienianie haseł co jakiś czas, uwierzytelnianie, dbanie o to, by dane były jak najbardziej zabezpieczone przed ich wykorzystaniem przez osoby nieupoważnione. Dostawcy oprogramowania zapewniają także bezpłatne aktualizacje oraz naprawę wszelkich pojawiających się błędów.

Tak więc oprogramowanie dla biur rachunkowych znajdujące się w chmurze jest rozwiązaniem, które zdecydowanie warto rozważyć, by pracować szybciej i skuteczniej.