Podatki to jeden z ważnych elementów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Niezależnie od tego, w jakiej branży działa dana firma, przedsiębiorca jest zobligowany do terminowego i zgodnego z przepisami regulowania zobowiązań podatkowych.

Podatki w działalności gospodarczej

Podatek jest powszechnym, obowiązkowym, nieodpłatnym i określonym w prawie świadczeniem. Do odprowadzania podatków są zobowiązani zarówno pracownicy/zleceniobiorcy, jak i przedsiębiorcy prowadzący działalność biznesową. W tym ostatnim przypadku wyróżnia się dwa główne rodzaje podatków, czyli obciążenia naliczane na podstawie:

  • osiągniętego dochodu lub przychodu — ciekawym rozwiązaniem w tym przypadku jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • obrotu — główną rolę odgrywa tu podatek od towarów i usług.

Czym charakteryzują się powyższe rodzaje podatków: ryczałt i VAT?

Ryczałt ewidencjonowany od przychodów

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to ciekawa alternatywa dla podatku dochodowego PIT lub CIT. Wprawdzie niemożliwe jest w tym przypadku zmniejszenie podstawy opodatkowania — przychodu — o koszty jego uzyskania, ale rekompensują to niższe stawki podatku (najniższe stawki wynoszą zaledwie 5,5%, 3% oraz  2%). Oprócz tego znacznie prostsze jest także prowadzenie ewidencji księgowej.

Podatek VAT

VAT to podatek pośredni — podstawą do ustalenia zobowiązań jest różnica między VAT należnym (od sprzedaży towarów/usług) oraz naliczonym (zakup, import, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów/usług). Możliwe jest zwolnienie z podatku VAT w przypadku, gdy przedsiębiorstwo:

  • osiąga roczne przychody na poziomie niższym niż dwieście tysięcy złotych (zwolnienie podmiotowe),
  • nie działa w takich branżach jak na przykład usługi doradcze (zwolnienie przedmiotowe).

Ryczałt a VAT — jaka jest zależność między tymi podatkami?

W sieci można często znaleźć pytanie: „ryczałt czy VAT?”. Bardzo często stawiają je osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie lub myślą o jego założeniu. Trzeba jednak pamiętać, że obydwa podatki to rodzaje obciążeń, które de facto nie mają ze sobą wiele wspólnego. Ryczałtowiec może zostać VAT-owcem lub — jeśli pozwalają mu na przepisy dotyczące ustawy o podatku od towarów i usług — skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego/podmiotowego. Sam fakt rozliczania się w ramach ryczałtu nie ma tu większego znaczenia.

Decyzja o rejestracji na cel podatku ryczałtowego oraz VAT powinna być przeprowadzona na podstawie odrębnych kalkulacji i analiz — mogą one dotyczyć np.:

  • branży i wysokości przychodów — od rodzaju działalności firmy zależy stawka opodatkowania ryczałtem,
  • planowanych inwestycji — im wyższe zamierzone koszty, tym więcej VAT naliczonego można odliczyć. Jednocześnie, dostarczanie kontrahentom usług i towarów opodatkowanych przez czynnego VAT-owca pozwala odbiorcom na odliczenie VAT naliczonego.

Obydwa rodzaje podatku łączy jeden wspólny element. Aby uniknąć problemów z fiskusem podczas kontroli podatkowej, warto skorzystać z pomocy doświadczonego księgowego. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się usługi księgowości online. Jest to rozwiązanie, które pozwala uniknąć czasochłonnych oraz kosztownych dojazdów do biura rachunkowego.