Otwarcie firmy budowlanej to niezwykle atrakcyjny pod kątem potencjału zarobków krok, który należy odpowiednio przemyśleć. Z jednej strony oczywiście boom rynku mieszkaniowym sprzyja popytowi, z drugiej jednak spora konkurencja na rynku walczy, by to właśnie oni uzyskali kontrakt na budowę. Sprawdźmy, cjak wygląda kwestia, firma budowlana - koszty oraz specyfika tej działalności
Czym zajmuje się firma budowlana?
Firma budowlana to działalność gospodarcza, której głównym źródłem aktywności jest realizowanie wszelkich robót budowlanych, a także usług specjalistycznych, które obejmują w jakikolwiek sposób budowę, rozbudowę lub przebudowę obiektów budowlanych. Pod tym dość szerokim zakresem usług mieści się tradycyjna usługa budowy domów, ale też roboty ziemne, czy działalność wykończeniowa. Ze względu na tak szeroki zakres usług, często klienci planujący budowę domu decydują się o zajęciu jednej firmy, która budowę domu zrealizują od pierwszego ruchu koparki, aż do malowania ścian.
Czy firma budowlana wymaga licencji, czy zezwoleń, które powszechnie występują w innych branżach? Na szczęście nie. Działalność budowlaną może założyć praktycznie każdy, bez względu na doświadczenie i wykształcenie. Zakres usług naszej firmy powinien być jednak ściśle dopasowany do możliwości firmy.
Koszty założenia firmy budowlanej
Firma budowlana, ze względu na specyfikę działalności wymaga sporych nakładów inwestycyjnych, które właściciel musi poświęcić w celu odpowiedniego przygotowania firmy do działania już od pierwszego dnia.
Mowa tu przede wszystkim o maszynach budowlanych. Firma wykończeniowa może ograniczyć się do narzędzi i elektronarzędzi, które są potrzebne do realizowania remontów. Jeśli jednak wchodzimy w branżę zajmującą się budową domów i innych obiektów, takie maszyny jak żuraw, koparka, betoniarka, młoty pneumatyczne, maszyny do prac brukarskich, elementy rusztowania są podstawą wyposażenia firmy. Oczywiście oprócz tych maszyn, firma musi zakupić odpowiednią ilość elektronarzędzi i narzędzi ręcznych.
Firma budowlana to także pracownicy, którzy doskonale znają się na swojej pracy. Takie specjalizacje jak murarz, tynkarz, dekarz, betoniarz czy operator koparki to podstawa firmy budowlanej. A ze względu na wyraźny deficyt rąk do pracy, ich podstawowe wymagania finansowe niestety rosną z każdym rokiem. Jeśli naszym marzeniem jest firma budowlana, koszty rozpoczęcia działalności będą oscylowały nawet okolicach 100 tysięcy złotych, o ile od samego początku pragniemy świadczyć pełen zakres usług budowlanych.
Inne formalności związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej
Pozostają nam jeszcze formalności bezpośrednio związane z procesem zakładania własnej działalności gospodarczej. Przed pierwszym dniem nowej firmy, musimy podjąć kilka istotnych decyzji, które będą miały wpływ na funkcjonowanie firmy i wielkość opodatkowania. Mowa tu między innymi o:
- Formie prawnej firmy - Firma budowlana może być założona jako jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka cywilna. W takim scenariuszu możemy jak najbardziej zatrudniać pracowników, jednak wszelkie obowiązki związane z regulowaniem zobowiązań leżą w naszej i wspólników gestii. Jeśli zależy nam na odłączeniu majątku osobistego od majątku firmy, powinniśmy zastanowić się nad spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.
- Formie opodatkowania - Najlepszy sposób na opodatkowanie firmy budowlanej to podatek liniowy, charakteryzujący się jedną stawką 19% niezależnie od wartości dochodu. Alternatywą jest rozliczania się na zasadach ogólnych, na zasadzie karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
- Odpowiednie kody PKD - Każda firma musi odpowiednio scharakteryzować zakres swojej działalności, a temu właśnie służą kody PKD. Już na etapie rejestracji działalności będziemy musieli podać odpowiednie kody z sekcji F (Budownictwo)
- Księgowość - Księgi rachunkowe możemy prowadzić samodzielnie, jednak znacznie lepszą alternatywą jest zlecenie tego zewnętrznemu podmiotowi, który specjalizuje się w obszarze księgowości i gwarantuje nam najwyższą jakość usług za rozsądną cenę.