Często odkładasz zadania na później? Robisz wszystko na ostatnią chwilę? Towarzyszy temu przemęczenie, stres? Być może przyczyną jest prokrastynacja. Co to znaczy? Czym jest to zjawisko? Jak walczyć z prokrastynacją? Odpowiadamy w niniejszym artykule!

Czym jest prokrastynacja?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak walczyć z prokrastynacją, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym ona tak właściwie jest. 

Prokrastynacja jest to cykliczne odkładanie zadań w czasie. Zazwyczaj dotyczy to takich zadań, których termin wykonania jest odległy (oczywiście jest to bardzo indywidualne, dla innych odległe zadania to te, które mają deadline za tydzień, dla innych – za kilka miesięcy). 

Można pomyśleć, że prokrastynacja to po prostu lenistwo, jednak problem ten jest bardziej złożony. Często osoby, których on dotyczy, spędzają całe dnie, „pracując” nad zadaniem, jednak w gruncie rzeczy nic nie robią i postanawiają, że solidnie zabiorą się za to od jutra (od poniedziałku, w weekend itd.). Takie działania często wynikają z ogromnego lęku przed porażką, który może być spowodowany na przykład wydarzeniami z dzieciństwa – rodzice mieli wobec nas wysokie wymagania, baliśmy się sytuacji, w której ich nie spełnimy itp. 

Prokrastynacja więc nie jest zwyczajnym lenistwem. Jeśli nic z nią nie robimy, często doprowadza do dużego stresu. Ciągłe napięcie, wyrzuty sumienia, stres mogą skończyć się bardzo źle dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Prokrastynacja krok po kroku

Tak jak wspominaliśmy powyżej, prokrastynacja jest cykliczna. Zazwyczaj wygląda bardzo podobnie:

Początkowo wydaje nam się, że termin jest tak odległy, że nie musimy jeszcze robić w związku z tym zbyt wiele » Odkładamy zadania w czasie » Kiedy termin się zbliża, zaczynamy odczuwać coraz większe wyrzuty sumienia » Zagłuszamy wyrzuty sumienia nowymi wytłumaczeniami » Termin zbliża się niebezpiecznie, zaczynamy więc pracować w popłochu, siedzimy nad zadaniem dniami i nocami, jesteśmy przemęczeni » Obiecujemy sobie, że następnym razem lepiej rozłożymy zadania w czasie » Dostajemy termin wykonania zadania i cykl rozpoczyna się od nowa. 

Z takiego stanu trudno wyjść. Warto jednak próbować. Jak? 

Jak walczyć z prokrastynacją?

Jak radzić sobie z prokrastynacją

  1. Zacznij lepiej organizować swój czas
    W przypadku prokrastynacji odpowiednie planowanie może nam znacznie pomóc w walce z nią. Przede wszystkim przekonajmy się, ile tak naprawdę zajmuje nam zrobienie danego zadania. Okazać się może, że coś, co rozkładamy na cały dzień, możemy zrobić na przykład w 3 godziny. Postarajmy się więc usunąć wszelkie rozpraszacze, wyłączyć telefon, włączyć stoper i wykonywać dane zadanie bez dłuższych przerw. Następnie sprawdźmy, ile tak naprawdę nam ono zajęło. Wyniki mogą być zaskakujące. Planujmy racjonalnie – tyle zadań, ile jesteśmy naprawdę w stanie zrobić, zapas czasowy na nieprzewidziane sytuacje, nierozpisywanie wszystkiego co do minuty. 

  2. Nagradzaj się
    Jeśli udało ci się wykonać zadania na czas, jednak systematycznie i bez stresu, możesz się nagrodzić, przykładowo pójść na ulubioną kawę, kupić sobie coś, co od dawna ci się marzy, pójść na koncert itp.

  3. Unikaj rozpraszaczy

Sprawdź, co cię najbardziej rozprasza – użyj wtyczek monitorujących aktywność w internecie, zastanów się, co odrywa cię od pracy, wyłącz powiadomienia. Kiedy dowiesz się, co ci przeszkadza, łatwiej będzie ci tego unikać w czasie pracy.

Prokrastynacja może nam bardzo przeszkadzać w codziennym życiu. Warto więc podjąć walkę z nią, by pracować wydajniej i mniej się stresować.