Dziś komputery to podstawowe narzędzie naszej pracy, niezależnie od prowadzonej działalności. Niestety, na komputery i ich użytkowników w sieci czeka wiele zagrożeń. Tymi podstawowymi są wirusy. Sprytne, inteligentne twory cyfrowej ewolucji czają się w e-mailach nieznanego pochodzenia czy pobieranych plikach. Aby zainfekować nimi komputer, wystarczy chwila nieuwagi. Skutki wpuszczenia wirusa do osobistego lub firmowego komputera mogą być bardzo dotkliwe. Jakie? Wszystko zależy od tego, jaki wirus przedostanie się do systemu – a tych nie brakuje. Jakie są najgroźniejsze wirusy komputerowe?

Czym są wirusy komputerowe?

Wirus komputerowy to rodzaj szkodliwego oprogramowania tzw. malware, który może być specjalnie spreparowanym programem lub fragmentem kodu. Przedostaje się on do komputera bez wiedzy i pozwolenia jego użytkownika. Niektóre z wirusów wywołują tylko irytujące i uciążliwe działania, ale większość jest o wiele groźniejsza i dąży do przejęcia kontroli nad podatnymi systemami. Wirusy komputerowe mogą przenosić się między komputerami i sieciami. Zazwyczaj ukryte są one w powszechnie używanych programach np. grach, przeglądarkach plików PDF. Wirus może być też przesłany poprzez e-mail lub pobrany z plikiem z Internetu. Swoją szkodliwą działalność zaczynają, jak tylko uruchomi się program, kliknie w załącznik lub otworzy zainfekowany plik.

Jak rozpoznać wirusa na komputerze?

O obecności wirusa na komputerze zazwyczaj powiadamia program antywirusowy – o ile jest on zainstalowany na urządzeniu. Szkodnika rozpoznaje on w wyniku skanowania plików. Program antywirusowy pozwala też skutecznie pozbyć się złośliwego oprogramowania. Wirus na komputerze można również rozpoznać po tym, że urządzenie zaczyna działać inaczej niż standardowo. Objawami obecności złośliwego oprogramowania jest powolne działanie lub całkowite zaprzestanie działania, wykonywanie przez komputer czynności bez wiedzy użytkownika, kasowanie danych, kopiowanie danych na inne nośniki, ataki na inne hosty i serwery w sieci, szyfrowanie wszystkich lub części plików itp. To, jakie będą objawy wirusa na komputerze, w dużej mierze zależy od jego typu.

Najgroźniejsze wirusy komputerowe

  • Cerber – blokuje dostęp do plików przez ich szyfrowanie.
  • Wabbit – ten typ oprogramowania, może np. powielać pliki, aż miejsce na dysku zostanie całkowicie zapełnione.
  • Trojan-Ransom.Win32.Rannoh – jego działanie polega na blokowaniu dostępu do komputera lub utrudnianiu pracy na nim.
  • Malware gameorplay.info – wirus automatycznie wyświetla reklamy i utrudnia pracę na sprzęcie.
  • WannaCry – szkodliwe oprogramowanie, które zostało wykorzystane między innymi do ataku na oprogramowanie produkcyjne w amerykańskiej fabryce Boeinga.
  • Digmine – malware rozsyłane przez Messengera; ma on formę pliku wysyłanego od znajomego, po jego pobraniu i rozpakowaniu, program instaluje w przeglądarce rozszerzenie do wydobywania kryptowaluty.
  • Wirusy wykorzystujące RODO – wirus przesyła poprzez wiadomość e-mail aktualizacje związane z RODO; linki znajdujące się w elektronicznym liście prowadzą do stron ze złośliwymi kodami.