W dzisiejszych czasach jednym ze sposobów budowania swojej marki, docierania do jak najszerszego grona odbiorców i pozyskiwania klientów jest dzielenie się z innymi naszą wiedzą. W niektórych osobach istnieje przekonanie, że to może nie być zbyt dobra praktyka – uczyć innych tego, czym sami się zajmujemy. W końcu może się okazać, że przez to stracimy klientów, którzy sami będą sobie potrafili poradzić z zadaniami. Jednak nie jest to prawdą. Dzielenie się wiedzą nie oznacza straty, wręcz przeciwnie. Dlatego warto wpisać taki punkt do naszych działań. Jednak co wybrać? Webinar czy podcast? To dwie bardzo popularne formy. Która z nich będzie dla ciebie lepsza? Podpowiadamy w niniejszym artykule!
Buduj swoją pozycję eksperta
Dzielenie się wiedzą, pokazywanie, jak korzystać z naszym produktów czy usług, pokazuje odbiorcom, że mają do czynienia z profesjonalistami. Dlatego też warto prowadzić bloga firmowego, pisać artykuły do prasy branżowej, prowadzić wykłady czy nagrywać audio lub wideo, dzięki którym zbudujemy nasz wizerunek eksperta.
Aktualnie często w tym celu wykorzystuje się webinary lub podcasty. Dlaczego warto o nich pomyśleć? Co wybrać? Webinar czy podcast?
Webinary
Webinar to wirtualne seminarium, na którym przekazujemy widzom wiedzę w formie wykładu wideo. Co ważne, odbywa się on w czasie rzeczywistym i mamy bezpośredni kontakt z odbiorcami. Zazwyczaj na takim seminarium przeprowadzana jest także część pytań i odpowiedzi, podczas której każdy może zadać nurtujące go pytanie.
Webinary są tak popularną formą dzielenia się wiedzą, ponieważ jedynym czego potrzebujemy, jest czas i dostęp do internetu. Wykładowca nie musi wynajmować sali, uczestnicy nie muszą nigdzie dojeżdżać, wystarczy link do odpowiedniego pokoju na platformie.
Webinary mogą być wzbogacone o różne treści wideo, na ekranie nie musi cały czas znajdować się wykładowca – mogą to być prezentacje, zdjęcia itp.
Podcasty
Podcast to z kolei publikacja internetowa, która dostępna jest w formie audio. Można powiedzieć, że to coś pomiędzy audycją radiową a audiobookiem. Jedyne, czego potrzebujemy, to dowolny odtwarzacz.
Podcasty są aktualnie niezwykle popularne – nic w tym dziwnego, możemy ich słuchać właściwie wszędzie, nie musimy skupiać się na obrazie, więc przy okazji możemy wykonywać inne czynności. Dodatkowo jest to dobra forma dzielenia się wiedzą – łatwiejsza w odbiorze niż na przykład długi artykuł.
Webinar czy podcast?
Wiemy już, jakie są różnice między tymi formami dzielenia się wiedzą. Co więc wybrać, webinar czy podcast? Odpowiedź brzmi: to zależy.
Jeśli zależy nam na kontakcie z odbiorcami w czasie rzeczywistym, chcemy wzbogacać nasze treści i przekazywać wiedzę konkretnej grupie odbiorców, właściwie od razu widząc efekty, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie oczywiście webinar.
Jeżeli jednak nie zależy nam na natychmiastowych efektach, ale na dotarciu do jak największej liczby użytkowników, wybierzmy podcast. Szczególnie jeśli jesteśmy w stanie przedstawić wszystko tylko przy pomocy słów.
Pamiętajmy również, że webinary mogą być płatne, więc jest to również forma, na której możemy zarobić za samo uczestnictwo naszych klientów. Z kolei dostęp do podcastów jest zazwyczaj nieograniczony.
To czy wybierzemy webinar czy podcast zależy od tego, gdzie chcemy dotrzeć z naszym komunikatem i co dzięki niemu zyskać. Warto więc dokładnie przemyśleć wybór konkretnej formy.